W Polsce co roku powstaje wiele budynków o charakterze handlowym i przemysłowym. Ich projektowaniem zajmują się doświadczeni architekci, którzy muszą zadbać o to, aby przestrzeń była funkcjonalna, bezpieczna i spełniała wszelkie wymogi prawne. Obiekty komercyjne powinny być estetyczne i oryginalnie wykończone, podczas gdy w obiektach przemysłowych stawia się głównie na energooszczędne rozwiązania i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.
Co powinien zawierać projekt budynku handlowego?
Projekt budynku handlowego jest bardzo obszerny i może zawierać ponad kilkaset stron, dlatego często jest przygotowywany przez cały zespół starannie dobranych specjalistów. Podczas pracy architekt musi współpracować z geodetami, geotechnikami, projektantami wnętrz, a także firmami zajmującymi się montażem instalacji i ekipą budowlaną. Pierwszy etapem jest przygotowanie wizualizacji, która może podlegać pewnym poprawkom. Następnie architekt będzie musiał sporządzić pełną dokumentację składającą się takich elementów jak:
- rysunki
- opisy
- grafiki
- wykresy
- obliczenia
- kosztorysy
Projektowanie budynków handlowych musi uwzględniać specyfikę danego terenu i okolicznej zabudowy. Bardzo ważną kwestię będzie również bezpieczeństwo i wdrożenie odpowiednich systemów przeciwpożarowych. Ciągi komunikacyjne muszą umożliwiać sprawne poruszanie się po budynku nawet przy bardzo dużej liczbie osób. Ponadto w obiekcie komercyjnym powinien funkcjonować wydajny system wentylacji i nowoczesna klimatyzacja.
Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć na stronie profesjonalnego biura projektowego https://www.ap-architekt.pl/handlowe-i-pozostale/.
O czym należy pamiętać, projektując budynek przemysłowy?
Budynki o charakterze przemysłowym muszą być idealnie dostosowane do rodzaju maszyn i urządzeń, które będą się w nich znajdować. W takim wypadku projekt architektoniczny powinien uwzględniać specyfikę danej branży, a szczególną uwagę należy przyłożyć do projektowania instalacji elektrycznej i zabezpieczeń na wypadek zaprószenia ognia lub wycieku niebezpiecznych substancji. Wspomniane obiekty zwykle są bardzo duże i muszą się znajdować w odpowiedniej odległości od budynków mieszkalnych. Hale magazynowe buduje się głównie ze stali, a w środku umieszcza się nowoczesne regały, które umożliwiają wygodne przechowywanie towarów na paletach. Architekt musi stworzyć ścieżki, po których będą się poruszały wózki i pracownicy w taki sposób, aby praca przebiegała możliwie, jak najszybciej. Dlatego projektowanie hal magazynowych to dziedzina, którą często zajmują się osoby posiadające podstawową wiedzę techniczną z danej branży, dzięki czemu są w stanie szybko znaleźć efektywne rozwiązania.
Gdzie znaleźć dobrego architekta?
Projektowanie budynków handlowo-przemysłowych to trudne i wymagające zadanie, które warto powierzyć doświadczonym specjalistom. Zespół, który podejmie się takiej pracy, będzie ponosił pełną odpowiedzialność za błędy konstrukcyjne, które mogą doprowadzić do olbrzymich strat finansowych. Poza tym takie osoby muszą mieć też doskonałe wyczucie stylu. Ciekawą ofertę można znaleźć na przykład w biurze architektonicznym AP Architekt, które specjalizuje się w projektowaniu dużych obiektów dla klientów biznesowych.
Nowoczesne budynki zachwycają niebanalną formą i ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi. Stworzenie funkcjonalnej hali, galerii handlowej lub osiedla wymaga ścisłej współpracy fachowców z wielu dziedzin. Dlatego warto wybrać dobre biuro architektoniczne, które kompleksowo zajmie się przygotowaniem planów inwestycji i będzie nadzorowało jej budowę. W efekcie klient zyska pewność, że będzie mógł rozpocząć swoją działalność w ustalonym terminie.