Odpowiednio przygotowane podłoże pod garaż blaszany jest kluczem do sukcesu. Bez tego jakże istotnego kroku nie będziemy mieli pewności, czy obiekt będzie spełniał swoje zadanie wystarczająco dobrze. Dlatego, jeśli decydujesz się na zakup takiego obiektu, nie możesz zapomnieć o przystosowaniu do tego celu gruntu! O czym należy pamiętać? Jak wykonać to zadanie? Czy warto zrobić to samodzielnie, czy też lepiej zlecić profesjonalistom? W dzisiejszym poradniku odpowiadamy na wszystkie Twoje pytania!
Jakie podłoże pod garaż blaszany?
Chcąc umieścić na terenie swojej posesji garaż blaszany, musisz w pierwszej kolejności odpowiednio przygotować grunt, na którym będzie się on znajdował. Można to zrobić na cztery sposoby.
Pierwszym z nich i najskuteczniejszym zarazem, jest wykonanie betonowej wylewki. Tak przygotowane podłoże pod garaż blaszany będzie spełniało swoją rolę znakomicie, a przy tym jest to stosunkowo szybkie rozwiązanie, które można wykonać od ręki. Najpierw trzeba ułożyć deski, które powinny stanowić kontur Twojego garażu. Dolicz do tego około 10 cm dodatkowego zapasu z każdej strony. Najlepiej wkopać deski w ziemię lub obciążyć ciężkimi przedmiotami. Następnie w środek zaznaczonego konturu wlej beton. Rozprowadź go równo, a następnie daj mu około 2-3 dni na związanie i stężenie. Dopiero po tym czasie możesz zabrać deski i przystąpić do montażu garażu.
Innym sposobem na przygotowanie podłoża pod garaż blaszany jest wykonanie fundamentu. Podobnie jak w pierwszym przypadku, rozpoczynamy od wykonania konturu. Tym razem jednak nie układamy wzdłuż niego desek, lecz wykopujemy rów. Jego szerokość powinna wynosić ok. 20 cm, natomiast głębokość około 50 cm. Podobnie, jak w przypadku wylewki, zostawiamy 10 cm dodatkowego zapasu z każdej strony linii konturu. Do rowu wlewamy beton i czekamy 2-3 dni na stężenie.
Inną możliwością, aby wykonać stabilne podłoże pod garaż blaszany, jest ułożenie betonowych bloczków. W tym przypadku układa się je również wzdłuż linii będącej konturem całego garażu. Należy się upewnić, że wszystkie bloki są odpowiednio wypoziomowane. Środek konturu, czyli całe pole znajdujące pomiędzy bloczkami, wypełnia się żwirem.
Ostatnim już, czwartym sposobem, jest wykorzystanie istniejącej już kostki brukowej, która również może stanowić znakomite podłoże pod garaż blaszany. należy jednak pamiętać, że zarówno do kostki, jak i do płyt chodnikowych, nie można zakotwiczyć garażu, ponieważ materiał ten może pękać. Niektórzy fachowcy podczas montażu oferują jednak takie rozwiązanie, jak wyciągnięcie niektórych kostek i wykonanie stóp betonowych lub fundamentu.
Podłoże pod garaż blaszany – czy możesz zrobić to sam?
Planując postawienie na terenie posesji garażu blaszanego, musisz przygotować pod niego grunt. Czy jednak możesz zrobić to sam? Jeśli posiadasz odpowiednie narzędzia, takie jak np. betoniarka i poziomica – jak najbardziej, możesz przygotować podłoże pod garaż blaszany samodzielnie. W każdym innym przypadku jednak warto zlecić to zadanie fachowcom, którzy mają w takich pracach doświadczenie.