Transport rurociągowy to jedno z najważniejszych rozwiązań technicznych, które jest stosowane w przemyśle. Umożliwia przesyłanie gazów i substancji płynnych na znaczne odległości. Jednocześnie wymaga stosowania technologii, które pozwalają na bezpieczne zamykanie przepływu. W tej dziedzinie najszersze zastosowanie mają zasuwy klinowe. Są nieodzownym elementem wielu instalacji i systemów rurociągowych.
Rodzaje zasuw klinowych
Na rynku występuje bogata oferta zasuw, które są dzielone według różnych kategorii. Jednym z czynników jest kształt, tu często spotykana jest zasuwa klinowa owalna oraz płaska. Zasuwy są również dzielone ze względu na rodzaj substancji, jaka przepływa rurociągiem – tu wyróżnia się zasuwy klinowe powietrza, gazu lub wody. Jednocześnie dominują dwa typy konstrukcji – zasuwy klinowe z kołnierzem oraz z miękkim uszczelnieniem.
Zasuwy klinowe kołnierzowe
Należą do najczęściej spotykanych rozwiązań. Zasuwy klinowe kołnierzowe wykorzystują metalowe gniazdo, które odcina przepływ. Znajduje się w nim metalowy klin o kształcie stożka. Aby zamknięcie było szczelne, klin wraz z siedziskiem muszą trafić w zagłębienie. Wadą tego rozwiązania jest osadzanie się piasku w zagłębieniu. Przepływ w takiej instalacji nigdy nie będzie wolny od zanieczyszczeń.
Każda zasuwa klinowa kołnierzowa może posiadać dodatkowe, unikalne modyfikacje. Tak jest z elementami wyposażonymi w by-passy. Przynoszą szereg korzyści:
- wyrównują poziom ciśnienia w całym rurociągu,
- pozwalają na równomierne, powolne napełnianie się rurociągów,
- zwiększają stabilność ciągłego przepływu w całej instalacji.
Zasuwy klinowe z miękkim uszczelnieniem
Zasuwy miękkouszczelniane to konstrukcja o gładkim korpusie. Ma jedną ważną zaletę. W przypadku, gdy przez rurę przepływają zanieczyszczenia, to po zamknięciu zasuwy są zatrzymywane. Jeśli przepływ zostanie wznowiony, to będzie odbywał się bez zanieczyszczeń. Mieszanka kauczuku wysokiej jakości ma właściwości absorbujące drobinki i potrafi je wypłukiwać.
Zasuwa klinowa z miękkim uszczelnieniem sprawdza się w instalacjach, w których znajdują się płyny neutralne chemicznie. Należą do nich ścieki, woda pitna czy para wodna. Dzięki żeliwnej obudowie, pokrytej farbą epoksydową, ten element jest odporny na korozję.
Zasuwy klinowe wody posiadają także inne ciekawe właściwości:
- pracują w szerokich zakresach temperatur, od –20°C do +70 °C,
- wytrzymują ciśnienie od 1 MPa do 1,6 MPa,
- działają w granicach przepływu od 5 m/s do 20 m/s,
- wykorzystują śruby zbudowane ze stali zabezpieczonej przed zmianami atmosferycznymi.
Odpowiednio dobrane zasuwy są gwarancją wieloletniej i bezawaryjnej pracy całej instalacji.
Zastosowanie zasuw klinowych i dlaczego są one niezbędne
Zasuwa klinowa to element, który wykorzystuje się dla zniwelowania strat ciśnienia i zapewnienia stałego przepływu. Jego kluczowym zadaniem jest odcięcie lub otwarcie dopływu substancji płynącej rurami. Nie są używane do regulacji przepływu, ponieważ nie są odporne na wibracje. Ich uniwersalność i możliwość adaptacji do różnych instalacji jest doceniana w wielu branżach. Można je spotkać w ciepłownictwie, przemyśle naftowym bądź w instalacjach wodociągowych.
Zasuwy umożliwiają także sprawne czyszczenie rurociągów. Pozwalają na przerwy w eksploatacji systemów rurowych i przeprowadzanie napraw lub konserwacji. Stanowią ważny element bezpieczeństwa. Są częściami wieloobrotowymi, które dla otwarcia przepływu wymagają czasu. Dlatego zapobiegają uderzeniom hydraulicznym i niekontrolowanym wzrostom lub spadkom ciśnienia.