Rozbiórka ostatnim etapem życia, który nieuchronnie spotka każdy budynek i dom. Dokonuje się jej najczęściej wtedy, gdy planuje się postawienie w miejscu budynku innego zabudowania lub kiedy istniejący dom przestaje być bezpieczny dla swoich lokatorów i osób z zewnątrz (kiedy grozi zawaleniem). Bez względu na powód rozbiórki, warto wiedzieć jak dokonać jej poprawnie, czyli zgodnie z przepisami. Te na szczęście są dość precyzyjne i nie różnią się od siebie w zależności miejscowości bądź województwa. Zatem okoliczności prawne rozbiórki budynków w Łodzi nie będą różnić się tych, dokonywanych w innych częściach kraju.
Rozbiórka budynku – kiedy trzeba zgłaszać?
Zanim zabierzemy się za formalności, warto sprawdzić, czy w ogóle mamy obowiązek ubiegać się o pozwolenie. Pozwolenie na rozbiórkę budynku nie jest wymagane w przypadku budynku o wysokości poniżej 8 m, jeżeli jego odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości. W praktyce oznacza to, że wiele małych obiektów można wyburzyć bez ubiegania się o pozwolenie pod warunkiem, że nie zabytkami.
Natomiast kiedy dokonujemy rozbiórki obiektów, których zbudowanie nie wymaga pozwolenia na budowę, wtedy ani nie musimy rozbiórki zgłaszać ani mieć pozwolenia. Należy jednak pamiętać, że nigdy nie wolno rozbierać obiektów wpisanych do rejestru zabytków, czy gminnej ewidencji zabytków bez uzyskania odpowiedniego pozwolenia.
Jakie dokumenty należy dostarczyć?
W przypadku, gdy potrzebujemy zgody, powinniśmy sporządzić odpowiedni wniosek, który powinien zawierać:
- zgodę właściciela obiektu (na piśmie),
- szkic usytuowania obiektu na działce,
- opis zakresu, oraz sposobu prowadzenia prac rozbiórkowych,
- opis sposobu o zapewnieniu bezpieczeństwa ludzi i mienia,
- ewentualne inne pozwolenia, wraz z opiniami innych organów, wymagane zgodnie z przepisami szczegółowymi,
- jeśli jest wymagany – projekt rozbiórki.
O zamiarze rozbiórki należy poinformować starostwo powiatowe. Po uzyskaniu zgody rozbiórkę należy rozpocząć maksymalnie 30 dni od złożenia zgłoszenia. Prace rozbiórkowe można rozpocząć bezpośrednio przed zgłoszeniem lub uzyskaniem pozwolenia, w celu usunięcia zagrożenia dla ludzi oraz mienia. Rozpoczęcie prac rozbiórkowych przed uzyskaniem odpowiedniego pozwolenia lub przed zgłoszeniem w przypadku, gdy nie ma zagrożenia dla ludzi oraz mienia, może zostać uznane za samowolę budowlaną.
Należy mieć na względzie, że organ wydający zgodę na rozbiórkę może odmówić jej udzielenia, argumentując swoją opinię szkodliwością dla środowiska projektu lub potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia lub mienia osób, zamieszkujących działki bezpośrednio obok miejsca rozbiórki.
Rozbiórka zabytków
Kwestia uzyskania pozwolenia na rozbiórkę komplikuje się, gdy budynek jest wpisany w rejestr zabytków, ponieważ taki obiekt objęty jest ochroną konserwatorską. Wówczas trzeba wystosować wniosek do generalnego konserwatora zabytków, który dokona dokładnej oceny obiektu i zdecyduje, czy nadaje się on do odbudowy, co jest procedurą bardzo czasochłonną. Zabytku w dobrym stanie technicznym nie można burzyć. Grozi to karą pozbawienia wolności od 2 do 5 lat.
Po uzyskaniu zgody od głównego konserwatora dopiero można złożyć wniosek o pozwolenie do starostwa. Trzeba jednak pamiętać, że generalny konserwator ma prawo nie zgodzić się na rozbiórkę.
Może się zdarzyć, że budynek nie został wpisany w rejestr zabytków, ale widnieje w gminnej ewidencji zabytków. Wówczas starosta i wojewódzki konserwator dokonują konsultacji w celu wykreślenia obiektu z ewidencji.