Wiele osób zastanawia się na jaki układ prądu się zdecydować – jednofazowy czy trójfazowy. W przypadku umiarkowanego korzystania z energii elektrycznej może wystarczyć prąd jednofazowy. Jeżeli pobór nie przekracza 6 kW jest to optymalne rozwiązanie. Jednak przy dużym zapotrzebowaniu, które może występować w dużym domu z wieloma energochłonnymi sprzętami potrzebny może być układ trójfazowy. My w dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak wybrać najlepszy osprzęt do dużego domu.
Zapewnij ochronę przed przeciążeniem i przepięciami
Nie zawsze moc domowej sieci energetycznej jest wystarczająca i wtedy przy użytkowaniu wielu sprzętów może dojść do wystąpienia zbyt dużego obciążenia, a to skutkuje popularnym wybiciem korków. Niezbędnym elementem, który zapobiega przeciążeniom i zwarciom jest więc wyłącznik nadprądowy, który zastąpił stosowane kiedyś bezpieczniki topikowe.
W nowoczesnej instalacji jest koniecznym elementem i szukając odpowiedniego osprzętu elektrycznego, warto sprawdzić ofertę Berker by Hager. Każdy przewód w instalacji posiada określoną obciążalność prądową. Stąd obecność wyłącznika nadprądowego jest bardzo ważna. W domu najczęściej stosuje się wyłączniki nadprądowe oznaczone literą B. Takie możecie znaleźć w ofercie producenta Berker.
Odpowiednia ilość gniazd ma znaczenie
Na pewno w dużym domu należy odpowiednio rozplanować ilość gniazd elektrycznych, a także dobrać odpowiednie rodzaje, choćby modele hermetyczne do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnia czy łazienka. Gniazda z klapką zapewniają w tych miejscach większe bezpieczeństwo. Możecie zdecydować się na kontakty Berker.
Warto wiedzieć, że zwykle wygodna wysokość montażu gniazd to 30-40 cm nad podłogą. Oczywiście w przypadku gniazd które mają znaleźć się przy biurkach czy w strefach pracy mogą sprawdzić się modele nablatowe, wpuszczane albo montowane nieco wyżej.
Ważne, by zapewnić odpowiednią ilość gniazd. W dużych pomieszczeniach może być to nawet 5-6 gniazd, przy czym trzeba pamiętać, że w salonie, strefie rozrywki można zastosować montaż kilku gniazd w większej ramce jedno obok drugiego. Dzięki temu można uniknąć używania przedłużaczy. Oczywiście można również zastosować gniazda wpuszczane w podłogę. Można je przesłonić, a nawet trzeba, zapewniając bezpieczeństwo użytkowania podłogi, ale i sprzątania. Oczywiście powinny być to gniazda z odpowiednią ochroną IP.
Nie tylko wysokość montażu czy rozmieszczenie jest ważne, bo trzeba zwrócić też uwagę na estetykę. Berker gniazda wyróżniają się minimalistycznym designem i mogą pasować do każdej aranżacji. Można również zdecydować się na gniazda typu smart, którymi można sterować zdalnie. Można w ten sposób włączać i wyłączać urządzenia czy np. wykryć zwarcie albo kontrolować zużycie prądu.
Zadbaj o montaż optymalnej ilości włączników na wygodnej wysokości
Włączniki powinny być zamontowane jak najbliżej drzwi. Dzięki temu ułatwia się korzystanie z nich i można to robić po przekroczeniu progu danego pomieszczenia. Włączniki mogą działać też na czujnik ruchu. Takie rozwiązanie pozwala oszczędzać prąd, co niezwykle przydaje się w dużych domach, gdzie zapotrzebowanie na energie jest większe, ale i jej zużycie także jest spore.
Włączniki najlepiej montować na wysokości 1,5 metra od podłogi. Warto dopasować ich design do gniazd, np. wybierając zbliżoną czy taką samą kolorystykę. Dzięki temu aranżacja jest spójna. Włączniki, podobnie jak gniazda mogą być umieszczone w dekoracyjnych ramkach, połyskujących czy też matowych, a nawet imitujących strukturę drewna czy kamienia.
O czym jeszcze należy pamiętać wybierając osprzęt elektryczny do dużego domu?
Na pewno należy dobrze wyliczyć zapotrzebowanie na energie danego gospodarstwa domowego, a także rozmieszczenie całej instalacji, czym zajmie się wykwalifikowany elektryk. Projekt instalacji elektrycznej musi być wykonany przez specjalistę. Przed oddaniem budynku do użytku musi być pewność, że dana instalacja jest bezpieczna.
Na podstawie projektu może zostać dobrany odpowiedni osprzęt elektryczny. Najważniejszy jest ten, który znajdzie się w skrzynce rozdzielczej i bezpośrednio odpowiada za bezpieczeństwo instalacji. Jednak dobór odpowiednich gniazd jest ważny dla wygody użytkowników. Zawsze należy wybierać gniazdka z bolcem, czyli uziemieniem, które mogą zapobiegać skutkom porażenia prądem.