Izolacja termiczna budynku to obecnie bardzo popularny temat wśród osób, które chcą ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje ocieplenie styropianem lub wełną mineralną domu oraz jak należy się do tego przygotować, sprawdź koniecznie ten wpis.
Praktycznie każdy nowy dom posiada zewnętrzną warstwę termoizolacyjną, której głównym celem jest poprawa warunków mieszkalnych oraz obniżenie kosztów ogrzewania zimą, oraz chłodzenia latem. W przypadku nowych domów, do dyspozycji mamy zdecydowanie więcej materiałów zwiększających poziom izolacji termicznej niż w przypadku domów już istniejących. Jednak w obu przypadkach możemy skorzystać z najbardziej popularnych form termoizolacji, jaką jest izolacja zewnętrznych ścian budynku.
Wraz z rosnącymi kosztami ogrzewania, coraz więcej osób zastanawia się nad zwiększeniem warstwy termoizolacyjnej domu, mieszkania czy budynku biurowego. W tym miejscu najczęściej mamy do dyspozycji styropian EPS, XPS, płyty PIR, piankę PUR oraz wełnę mineralną. To jaki rodzaj materiału termoizolacyjnego będzie dla nas korzystnym wyborem, zależy jednak od kilku ważnych czynników.
Styropian — rodzaje i zastosowanie
Styropian to wciąż najpopularniejszy materiał do termoizolacji, który jest z powodzeniem stosowany w budownictwie jednorodzinnym oraz wielorodzinnym. W przypadku styropianu możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów tego materiału termoizolacyjnego. Podstawowym rodzajem styropianu są płyty EPS, czyli powszechnie znany i stosowany polistyren ekspandowany. Kolejnym rodzajem styropianu jest XPS, czyli polistyren ekstrudowany (styrodur).
Główną różnicą między płytą EPS i XPS jest sposób ich wytwarzania. W przypadku EPS blok styropianu jest cięty na docelowe wielkości, przez co jego powierzchnia jest porowata. W przypadku XPS płyta o pożądanych wymiarach jest produkowana w specjalnej formie, dzięki czemu zewnętrzna powierzchnia nie ma naruszonej ciągłości.
Styropian grafitowy
Styropian grafitowy zawdzięcza swoją nazwę oraz lepsze właściwości termoizolacyjne obecności cząsteczek grafity w jego składzie. To właśnie dodatek grafitu w składzie produktu sprawia, że ma on zdecydowanie lepsze właściwości termoizolacyjne od styropianu białego, a co za tym idzie, pozwala osiągnąć taki sam poziom termoizolacji przy zastosowaniu niższej grubości płyt, która z kolei przekłada się na niższe obciążenie ścian budynku oraz większe otwory okienne.
Styropian grafitowy ma jednak jedną wadę, która znacząco może wpłynąć na obniżenie jego właściwości termoizolacyjnych. Mowa tu oczywiście o jego ciemnym kolorze płyt, które pod wpływem oddziaływania na nie promieni słonecznych mogą się wyginać po przymocowaniu do elewacji budynku. Dlatego bardzo ważne jest dokładne zacienienie ściany, którą chcemy okleić styropianem grafitowym, tak by uniknąć zbędnych uszkodzeń i naruszeń ciągłości termoizolacji.
W przypadku styropianu grafitowego dość ciekawym rozwiązaniem jest styropian Lambda White i Lambda Mega White od firmy Swisspor. Główną zaletą tego materiału termoizolacyjnego jest połączenie płyty białej i grafitowej, dzięki czemu zewnętrzna część termoizolacji ma biały kolor, który bardzo dobrze odbija promienie słoneczne, przez co wewnętrzna warstwa w kolorze grafitowym nie jest narażona na nadmierne nagrzewanie.
Wełna do ocieplenia
Wełna mineralna to również jeden z popularniejszych materiałów do termoizolacji domu. Większość z nas może kojarzyć wełnę mineralną z ociepleniem poddasza, jednak z powodzeniem możemy wykorzystać płyty z wełny mineralnej do ocieplenia elewacji budynku. Dużą przewagą tego materiału jest jego naturalny skład, niepalność oraz bardzo dobre właściwości wygłuszające. Sprawia to, że wełna mineralna jest wybierana przez osoby, które oprócz poprawy właściwości termoizolacyjnych, chcą również obniżyć hałas docierający z zewnątrz.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak kupić materiały do termoizolacji w korzystnej cenie, sprawdź koniecznie hurtownię styropianu online, gdzie można skorzystać z kalkulatora styropianu i porównywarki produktów. W ofercie hurtowni styropianu znajdziesz praktycznie każdy rodzaj termoizolacji, materiałów do gruntowania, klejenia i wykończenia ocieplonej ściany.