Ścięcie drewna to nie wszystko. Uzyskany materiał należy poddać odpowiedniej obróbce, aby uzyskać cenne deski. Nie wystarczy więc piła, którą wykorzystują drwale w lesie. Do późniejszej obróbki drewna potrzebne są jeszcze inne narzędzia. Sprawdź, jak wygląda fachowe cięcie drewna na deski oraz czego potrzeba, aby cały proces przebiegł bezproblemowo!
Cięcie drewna na deski — jakie narzędzie wybrać?
Wśród wielu niedoświadczonych osób istnieje przekonanie, że wystarczy kawałek drewna, piła oraz odrobina samozaparcia, aby uzyskać ładne deski. Niestety, rzeczywistość jest nieco inna. Z pewnością przyda się do tego fachowy sprzęt. Zanim jednak dobierzesz narzędzia, potrzebne jest określenie, z jakim drewnem się pracuje oraz w jakim celu ma być przygotowane. Każdy gatunek drewna cechuje się inną twardością. Ważna jest też grubość desek, jakie chce się uzyskać.
Czym ciąć drewno na deski? Oto kilka opcji:
- pilarka tarczowa — poradzi sobie nawet z bardzo twardym drewnem,
- piła ręczna — idealna do precyzyjnych cięć podczas obróbki,
- pilarka łańcuchowa — dobra do przycinania gałęzi, pozyskiwania drewna oraz ogólnych prac ogrodowych,
- pilarka ramowa bądź pionowa — narzędzie bardziej przemysłowe, idealne do pozyskiwania tarcicy w tartakach,
- wyrzynarka — pozwala na wycinanie nieregularnych kształtów,
- pilarka stołowa — pozwala na wygodne cięcie sporych fragmentów drewna,
- ploter laserowy — to niezwykle profesjonalne narzędzi sprawdza się podczas bezdotykowego wycinania o odpowiedniej głębokości i grubości.
Polecane produkty do cięcia drewna
Cięciem drewna zajmują się często profesjonaliści, ale nie tylko. Wiele osób, zwłaszcza tych mieszkających na wsi, posiada swoje własne narzędzia do obróbki drewna. Zwykle są to standardowe piły ręczne, ale istnieją też inne urządzenia. Wśród nich znajdziemy:
- piły kabłąkowe — dostępne w różnych rozmiarach, idealne rozmieszczenie zębów sprawia, że piła ta sprawdza się podczas obróbki drewna mokrego,
- piły szablaste — dostosowane są do pracy w bardzo trudnych warunkach, pozwala wykonywanie cięć wgłębnych,
- piły ukosowe — mocna konstrukcja przekłada się na bardzo dokładne cięcie.
Wielopiła do drewna — czym jest i na co zwrócić uwagę?
Wielopiła to rewelacyjna maszyna warsztatowa, która pozwala na wycinanie desek, a także na rewelacyjne rozkrajanie drewna. Deska wychodząca spod wielopiły zawsze jest prosta i odpowiednio obrobiona. Dobrej jakości wielopiła świetnie spisuje się w tartakach, zakładach produkcyjnych, jednak znajduje zastosowanie także w przydomowych warsztatach. Nie da się ukryć, że taka piła jest naprawdę wszechstronnym narzędziem i na pewno przyda się osobom, które nieustannie pracują z drewnem.
Jak powinien przebiegać proces cięcia?
Proces cięcia drewna zależał będzie od wielu czynników. Ogromne znaczenie ma typ ciętego drzewa, jego twardość oraz grubość. Konieczne jest ustalenie linii cięcia, zanim piła zacznie pracować. Drewno można pociąć na dowolny wymiar desek. Warto robić to maksymalnie ostrożnie, aby deski wyszły równe i proste. Odpowiednio przygotowane ostrza również będą mieć znaczenie. Zanim przystąpisz do cięcia, możesz wyposażyć się w profesjonalne tarcze do cięcia drewna. Potniesz drewno zarówno na deski, jak i na kantówki.
Jak robić otwory w drewnie?
Stolarka to nie tylko cięcie drewna na deski, ale również wykonywanie specjalnych otworów. Zwykle do czynienia mamy z dwoma typami otworów — okrągłych lub o kształcie czworokąta. Tak naprawdę otwór o szerokości 10 mm można wykonać z wykorzystaniem standardowej wiertarki, którą każdy z nas posiada w swoim domu. Wymagające drewno będzie potrzebować wiertarki udarowej.
Do wiercenia większych otworów polecane są specjalistyczne wiertła frezowe. Inaczej nazywa się je łopatkowymi lub płaskimi, a to przez wzgląd na ich kształt. Używając frezów, można uzyskać otwory nawet do 45 mm średnicy.
Sednik to typ wiertła cylindrycznego. Ten typ narzędzia pozwala na wywiercenie szerokiego, ale stosunkowo płytkiego wgłębienia, które zwykle nie jest przelotowe.
Jeśli chodzi o wgłębienia czworokątne, można je uzyskać poprzez dłutowanie. Choć proces jest dość powolny, na pewno nie brakuje mu precyzji.
Jak szlifować drewno?
Drewno bardzo często poddawane jest również szlifowaniu. Jest to kluczowa technika obróbki drewna. Można się w ten sposób pozbyć starego lakieru, farby, a także wykończyć wycięty wcześniej element. Szlifowanie jest niezwykle ważne wtedy, gdy planujesz nałożenie nowej warstwy farby bądź lakieru. Na rynku nie brakuje przyrządów do szlifowania. Chodzi zarówno o elektronarzędzia, takie jak szlifierki oscylacyjne, taśmowe i mimośrodowe, jak i manualne gadżety. Podczas szlifowania warto pamiętać o pracy wzdłuż słojów. Nieprzestrzeganie tej jednej ważnej zasady może doprowadzić do uszkodzenia włókien i ich naderwania.