Plac zabaw to najważniejszy element dzieciństwa, bez jakiego nie można wyobrazić sobie osiedla mieszkaniowego. Zresztą, nie tylko w blokowiskach, ale również w wielu innych miejscach, obecne są takie strefy, jakie dedykowane są dla milusińskich. Zgodnie z obowiązującymi normami, nawierzchnia na plac zabaw musi zostać wybrana w sposób staranny, aby bezpieczeństwo dzieci zostało zachowane.
Wymogi i przepisy dotyczące nawierzchni na plac zabaw
Aby każda osoba, która ma zamiar zabrać się za założenie placu zabaw wiedziała, że jest to temat poważny, należy wymienić normy i przepisy, jakie zgodne są z dyrektywami Unii Europejskiej:
- PN-EN 1176‑1 do 7 oraz 10 i 11 dotycząca wyposażenia placów zabaw,
- PN-EN 1177 dotycząca bezpieczeństwa nawierzchni i amortyzacji upadków.
Ta druga odnosi się właśnie do nawierzchni ustanawiając, że na placach zabaw musi być wyznaczona powierzchnia zderzenia, tzw. strefa bezpieczeństwa. Skoro już obowiązujące przepisy zostały poznane, czas na to, aby poznać nawierzchnie, jakie dostępne są w obecnych czasach.
Nawierzchnia syntetyczna na plac zabaw
Wykonywane są one z tworzywa SBR lub płyt EPDM. Sama nazwa nic nie mówi, ale warto wiedzieć, że są to nawierzchnie, jakie w swojej konsystencji bazują na kauczuku. Jest to materiał, który polecany jest w szczególności na dwór, ponieważ jest on w stanie poradzić sobie z różnego rodzaju czynnikami atmosferycznymi, jak również wahaniami temperatury.
Szacuje się, że ten rodzaj syntetycznego kauczuki jest w stanie wytrzymać wahania w zakresie od –30⁰C do +70⁰C. Polecane z tego względu, że stanowi ono dobrą amortyzację podczas upadków. W tego typu płytach można znaleźć również specjalny system drenażu.
Płyty EPDM na plac zabaw
Cechują się one dwuwarstwową budową. Składają się one z rdzenia, a także z warstwy wierzchniej. Ten pierwszy, to poznany już w akapicie wcześniej, syntetyczny kauczuk SBR. Warstwa wierzchnia to kauczuk EPDM. Do zalet można zaliczyć miękkość, dzięki czemu wszelkiego rodzaju upadki będą miały doskonałą amortyzację. Cała powierzchnia jest antypoślizgowa. Są one w stanie poradzić sobie ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi, a także ozonem i promieniowaniem UV, dzięki czemu kolorowe płyty nie będą tak szybko blaknąć. Kolejną zaletą jest to, że cechuje je długa żywotność. Płyty EPDM są w stanie wytrzymać w jednym miejscu nawet przez kilkanaście lat.
Maty przerostowe
Kolejną propozycją są maty przerostowe na plac zabaw. Polecane chociażby z tego względu, że wykonane są one z materiałów, jakie przyjazne są środowisku. A to z tego względu, że produkowane są one z gumy pochodzącej z recyklingu. Wśród zalet tego rodzaju mat można wymienić m.in.: absorpcję hałasów i wstrząsów, bezpieczeństwo nawierzchni (co potwierdzone jest m.in. normą PN-EN 1177), antypoślizgowa powierzchnia, wysoki drenaż ziemi, odporna na wszystkiego rodzaju warunki atmosferyczne.
Warto również nadmienić, że maty przerostowe nie wymagają żadnych specjalnych narzędzi, jeżeli chodzi o instalacje, dlatego można dokonać jej w sposób bezproblemowy. Do tego są one bardzo łatwe w konserwacji.
Jaką nawierzchnię wybrać na plac zabaw?
Nie do końca tak naprawdę wiadomo, ponieważ każdy z tych materiałów cechuje się naprawdę dobrymi zaletami. Warto więc poprosić o wsparcie, które można otrzymać m.in. na stronie firmy Polskie Budownictwo Sportowe. Dzięki temu będzie łatwiej podjąć finalną decyzję. Nie można bowiem zapomnieć o tym, że pod uwagę bierze się wiele różnych czynników, w tym np. powierzchnię placu zabaw, jak również budżet, który będzie można przeznaczyć na ten cel. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo dzieci.